خدمات نفتان پایش

ارزیابی کارآمدی تجهیزات (Evaluate equipment efficiency)

ارزیابی کارآمدی تجهیزات یک روش مناسب برای تخمین عمر باقیمانده تجهیزات در صنعت نفت و گاز است. ارزیابی کارآمدی به ارزیابی یکپارچگی ساختاری تجهیز به هدف تعیین این که آیا آن تجهیز مناسب برای عملکرد درنظرگرفته مناسب هست یا نه می پردازد.

این نوع ارزیابی یک تخمین کمی از یکپارچگی ساختاری تجهیز ارائه می دهد و بخشی از یک سیستم مدیریت دارایی است. این ارزیابی در واقع تعیین می کند که آیا نیاز به جایگزینی یا تعمیر یک تجهیز یا جزیی از آن هست یا نه؟

ارزیابی FFS معمولاً به یک لیست استاندارد از اطلاعات شامل شرایط اصلی طراحی، مصالح ساختمانی و سابقه بهره برداری و نگهداری نیاز دارد. در حالی که این اطلاعات بخشی از ثبت استاندارد در بسیاری از امکانات است، اما همیشه به آسانی در دسترس نیست. سه سطح ارزیابی وجود دارد که همه آنها تدریجی هستند:

ارزیابی سطح یک:

 ارزیابی سطح یک به کمترین میزان داده و تجربه نیاز دارد. این نوع ارزیابی معمولاً از جداول و منحنی ها استفاده می کند و محاسبات کمی نیاز دارد. این سطح از بازرسی نسبت به دو مورد دیگر زمان کمتری می برد.

ارزیابی سطح دو:

اگر ارزیابی سطح یک  بر روی یک قطعه ای از تجهیزات با معیارهای پذیرش مطابقت نداشته باشد، می توان ارزیابی سطح دو را انجام داد. ارزیابی سطح دو نیاز به محاسبات بسیار بیشتری دارد تا جایگزین محاسبات ساده و محافظه کارانه ارزیابی سطح یک شود. معمولا محاسبات آنقدر پیچیده است که اغلب به نرم افزار FFS نیاز است.

ارزیابی سطح سه:

در مقایسه با دو سطح قبلی، ارزیابی سطح سه به داده های دقیق تر و مقدار قابل توجهی تجربه عملیاتی از طرف بازرس نیاز دارد. به دلیل خطاهایی که ممکن است به دلیل استفاده از تجهیزات پیشرفته تر رخ دهد، تجزیه و تحلیل سطح سه به ندرت انجام می شود.

عواملی که در انتخاب سطح FFS نقش دارند شامل تعداد داده های موجود برای ارزیابی، کیفیت آن داده ها و میزان اهمیت تجزیه و تحلیل در عملکرد تجهیزات است. متخصصان ما در زمینه توسعه و به کارگیری تکنیک های ارزیابی عملکرد تجهیزات بسیار باتجربه هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *